Son Haberler
En Çok Okunanlar
Ahıska Türkleri Web Siteleri
23 - 10 - 2019
English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Mail Listemize Üye Olun

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

SayfamızıBeğenebilirsiniz
Ahıska Türkleri
Login Form

Ahıska Kitapları

Kullanıcı Oyu:  / 0
En KötüEn İyi 

  

 

 

LÜTFEN KAYNAK GÖSTEREREK  ALINTI YAPINIZ....,

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

1

AHISKA ARAŞTIRMALARI,

Yazar: Yunus ZEYREK

Büyük boy kitap, Ahıska ve Ahıska Türkleri ile ilgili bilgiler veren detaylı bir makale ile başlamaktadır. Müteakiben Ahıska Meşhurları başlığı altında Ahıskalı devlet adamları, âlimler ve halk şâirleri ile ilgili bilgiler ve eserlerinden örnekler verilmektedir. Ahıska meselesi ile birçok yazının yer aldığı kitapta, Kafkasya, Sarıgelin Türküsü, Artvin, Şavşat, Prof. Kırzıoğlu, Şamil Kurbanov, Ömer Faik Numanzade ile ilgili yazılar, röportajlar yer almaktadır. Birçok belge ve fotoğrafla desteklenen eser, Bizim Ahıska dergisi adresinden temin edilebilir.
Ankara2006:Büyükboy,356s

 

 

 

2

AHISKA BÖLGESİ ve AHISKA TÜRKLERİ

Yazar: Yunus ZEYREK

1995 yılında Almanya'da basılan kitabın açtığı yolda, yapılan geniş çaplı çalışmaların sonucu hazırlanmış bir kitaptır. Birçok belge, harita, fotoğraf kullanılmıştır. Kitabın sonunda dizin ve kaynaklar bölümü vardır. Ahıska Bölgesinin tarihî, coğrafî, sosyal ve siyasî konularını belgeler ışığında ele alan kitap, konuyla ilgili en ciddî kaynak olma özelliğine sahiptir. Büyük boy 292 sayfadan meydana gelen kitap, 2001 yılında tarafımızdan bastırılmış, basında ve kamuoyunda ilgiyle karşılanmıştır.

Mevcudu kalmamıştır.

 

 

 

3

DÜNDEN BUGÜNE AHISKA TÜRKLÜĞÜ

Yazar: Yunus ZEYREK

Ahıska Türkleri, Stalin zamanında, yurdundan sürülmüş mazlum bir topluluktur. Münih'te bulunduğum sıralarda (1989), Özbekistan'da meydana gelen Fergana olaylarının basına yansımasıyla birlikte, onlar hakkındaki meçhulleri aydınlatmak üzere hazırlamıştım. 180 sayfalık bu kitap, Ahıska Türkleri konusunda basılan ilk kitap. Türk Federasyon tarafından 1995 yılında Frankfurt'ta basıldı.

Mevcudu kalmamıştır.

 

 

 

 

4

 

AHISKA TÜRK FOLKLORU ,

ASIF HACILI, AYDIN POLATOĞLU, ATATÜRK KÜLTÜR MERKEZİ YAYINLARI

İçindekiler:

 

 - Önsöz 

 - Atalar sözleri
 - Dualar
 - Revayet ve nağıllar
 - Uşak folkloru   
 - Maniler
 - Letifeler
 - Türküler 
 - Aşıq yaradıcılığı
 - Klassik ve müasir el şairleri 
 - Toplayıcılar
hakkında malumat 
 - Ek

 

Orjinal Dili: Türkçe,,,  Ebatları: 14 x 19,,, Basım Yeri, Tarihi : Ankara, 2001

 

 

 

5

GURBETTEN İNİLTİLER (Ahıska Türklerine ait Roman)

Yazar:MİRCEVAT AHISKALI

Yazarın kendi ağzıyla kitabı tanımlaması: Bu eserde Ahıskalıların çilesini, faciasını kısmen de olsa ele almaya çalıştım. Tabi ki bütün bu işlenen zulüm, kahır, kan, feryat, figanları ayrıntılarıyla anlatmak değil bir, binlerce kitap olsa dahi anlatmaya yetmez. Gönül isterdi ki aşktan, sevgiden, dostluktan, kardeşlikten, dünyanın güzelliklerinden, geçmişin güzel hatıralarından, geleceğin tatlı hayallerinden bahsetmek; fakat kanamakta olan yaramızın devam ettiği bir zamanda bu güzellikleri düşünebilmemiz biraz gerçeklerle yüzleşmemek olurdu. Sizleri sabırsızlandırmadan bu acı romanla baş başa bırakıp, devamı olan ikinci ve üçüncü cildinde de görüşmek ümidiyle…

 

 

 

 

 

 

6

Sürgünde 50. Yıl Ahıska Türkleri

Yazar: Dr. B. Zakir AVŞAR ve Zafer S. TUNÇAL

Dünya Türkleri Konseyi Parlamento Destek Grubu tarafından hazırlanmıştır. Eserde genel olarak Ahıska Türklerinin kimliklerine, tarihi gelişimine, Türkiye'ye göçleri hususuna, ağıtlarımıza ve çeşitli basında yer alan manşet ve fotoğraflara yer verilmiştir.

 

 

 

 

 

7

Ahıska / 21. Yüzyılda İnsanlık Dramı.

Yazar: Rasim Bayraktar   1999

Kapak resminde tren yolculuğunu anımsatan eserde genel olarak Ahıska'nın coğrafi mevki ve tarihi geçmişi, 1944 sürgünü yaşamış ihtiyarlarımızın anıları gibi konular bulunmaktadır.

       

 

 

8

Ankara Çalışmaları 14/ Dünden Bugüne Ahıska Türkleri Sorunu

Mahmut Niyazi Sezgin/ Kamil Ağacan
ASAM

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

9

Rus-Türk Mücadelesinde Ahıska Türkleri

Berikan Yayınevi

Dr. Seyfeddin BUNTÜRK

rus-turk-mucadelesinde-ahiska-turkleri-seyfeddin-bunturk

Rus - Türk Mücadelesinde Ahıska Türkleri" kitabına Önsöz yazan Prof. Dr. Mehmet ŞAHİNGÖZ şunları söyledi: "Rus - Türk Mücadelesinde Ahıska Türkleri" konusundaki bu çalışma günümüze kadar Ahıska Bölgesindeki Türklüğün mücadelesinden bahsetmektedir. Ahıska bölgesi, Türklüğün en eski yurtlarından biri olan Kafkasya coğrafyasındaki stratejik önemi nedeniyle, büyük devletlerin mücadele alanı olmuş, bu bölgede yaşayan Ahıska Türkleri de kimliklerini ve bağımsızlığını korumak için mücadele etmek zorunda kalmışlardır. Osmanlı Devletinin zayıflamasından faydalanan Çarlık Rusyası bu bölgeyi ele geçirdikten sonra bölgedeki Türk varlığını etkisizleştirmek için özel politikalar uygulamıştır. Artan baskılar Anadoluya göçleri hızlandırmış, geride kalan Türkler de Sovyet yönetimi tarafından İkinci Dünya Savaşı sırasında toplu şekilde Asyanın içlerine sürgün edilmiştir

 

10

Ahıska- Çıldır Beylerbeyliği

Rasim Bayraktar
 BİRLEŞİK YAYINCILIK


 
Osmanlı İmparatorluğunun her eyaletinin belirli, bağımsız bir tarihi vardır. Atabekler ülkesi olan Ahıska ve Çıldır bölgesinin geçmişi, bu eyaletlerin birçoğundan daha öncelere uzanır. Nitekim Ahıska-Çıldır bölgesi, çok sayıdaki tarih kitabının belli bölümlerine konu olmuştur. Özellikle de Osmanlı İmparatorluğu döneminde yazılmış tarih betiklerinin bir kısmını oluşturur. Ahıska-Çıldır tarihinin son üç yüz yıl içindeki devrinin, siyasi, diplomatik ve askeri yönlerden en mühim kısmını Rusya ile olan münasebetleri teşkil etmektedir. Bu kitap daha çok bu son dönemin serencamını anlatmaktadır.S

 

 

11

Ardanuç- Ahıska Manileri ve Türküleri


 Ülkü Önal
 ÜRÜN YAYINLARI/ANKARA

Ülkü Önal ismine ilk defa Kayseri'de yayınlanan Erciyes dergisinde rastladım. Artvin halk şairleri, manileri, atasözleri ve düğün gelenekleri üzerine derlemelerini yayımlıyordu. Apaydınlık bir hanım folklorcu. Bir öğretmen babanın kızı olan Ülkü Önal, halk kültürünün canlı olarak yaşandığı bir ortamda büyümüş. Kalbi halk kültürü için çarpıyor. Kütüphaneci olmakla beraber halk edebiyatı ve folklor ürünlerini derlemeye gönül vermiş ve o uğurda maddi ve manevi varlığını ortaya koymuş.
 Dr. Behçet Dede
SİTE:ww

 

 

 

 

 

 

 

12

Türkiye'nin Kafkasya Politikasında Ahıska ve Sürgün Halk Ahıskalılar

Tekin Taşdemir
 IQ KÜLTÜR SANAT YAYINCILIK

Türkiye’nin Kafkasya, İdil-Ural ve Türkistan’a açılan kapısı olan Ahıska’da yaşanan gelişmeler, Kafkasya’daki yakın geleceğini tehdit etmektedir. Kaldı ki bu bölge, 1944 yılında, yurtlarından Türk oldukları için sürülen ve geri dönüşleri de gündemde olan Ahıska Türklerinin vatanıdır. Anadolu’nun Kuzeydoğusundaki doğal uzantısının en uç bölgesi olan Ahıska, bilinen en eski tarihlerden beri Türklerin yaşadığı bir coğrafya olmuştur. 1578’de Osmanlı hakimiyetine girdikten sonra 250 yıl huzurlu bir dönem geçiren Kıpçak Türklerinin hatırası Ahıska Türkleri, günümüzde Artvin, Ardahan, Oltu ve Tortum gibi yörelerde yaşayan halkımız ile aynı kültürü yaşamakta ve aynı ağızla Türkçe konuşmaktadır.S


 Yayın Yılı: 2005, -İthal Kağıt-224 sayfa-13,5x21 cm-Karton Kapak-ISBN:9752550223
 Dili: TÜRKÇE

 

 

 

 

 

13

Yukarı Kür ve Çoruk Boylarında Kıpçaklar. İlk-Kıpçaklar (M.Ö. VIII.-M.S. VI. yy.) ve Son-Kıpçaklar (1118,1195) ile Ortodoks-Kıpçak Atabekler Hükûmeti (1267-1578) (Ahıska/Çıldır Eyâleti Tarihi'nden)

M. Fahrettin Kırzıoğlu
Türk Tarih Kurumu Yayınları;
Ankara, 1992, 15.5 x 23.5 cm., XXIII+278+4 harita sayfa, Türkçe, Karton kapak.
ISBN No: 9751604591


HAZAR DENİZİ İLE KARADENİZ ARASINDA İLK-KIPÇAKLAR (M.Ö. VIII.-M.S. VI.yy)
A- MİLLİ DESTANLAR'DA KIPÇAKLAR
B- KARTEL (Gürcistan) TARİHİ'NDE KIPÇAKLAR, TÜRLKER
C- KAFKASLARA AİT KAYNAKLARDA VE COĞRAFYADA KIPÇAKLAR
KÜR VE ÇORUK BOYLARI'NDA SELÇUKLU FETİHLERİ (1064-1080) VE SON KIPÇAKLAR'IN BATI'YA GÖÇLERİ
A- SELÇUKLULAR'IN YUKARI-KÜR VE ÇORUK BOYLARINI FETHİ
B- DOĞU'DAN SON-KIPÇAKLAR'IN KARADENİZ KUZEYİ'NE GELİŞİ
SON-KIPÇALAR'IN KÜR VE ÇORUK BOYLARI'NA GELİŞLERİ
A-'ESKİ-KIPÇAKLAR'IN GELİŞİ VE ORTODOKSLUKLA GÜRCİSTANI CANLANDIRMASI, YUKARI-KÜR VE ÇORUK BOYLARI'NA GELİŞİ (1195) VE KRALİÇE TAMAR ÇAĞI'NI YÜKSELTMELERİ
C- 'ESKİ -KIPÇAKLA'IN ORTODOKS-ÂTABEKLER HÜKÜMETİ'
Ç-ATABEK-YURDU/SA-ATABAGO'DAKİ KIPÇAKLAR'IN TÜRKÇE YER VE KİŞİ ADLARI'NIN KARTEL VE TÜRK KAYNAKLARINDA GEÇENLER


   

 

 

14

Garibem  bu Vatanda Azerbaycan 1992

Asif Hacılı

 

Ahıska Türklerinin tarihi, milli, etnografik ve

folklor degerlerini ele almıstır.

Kitap baslıca altı bölümden meydana gelmektedir. Bunlar, tarihin yaddası, cografi

yurt, maddi medeniyet, toplum hayatı, maneviyat ve halk sanatıdır.

Kiril alfabesiyle basılan eserin titiz bir çalısma ve canlı kaynaklardan istifadeyle

meydana getirildigi anlasılmaktadır. Ele aldıgı konular da, bu sahalarda arastırma

yapacak onların yolunu açacak degerdedir.

 

 

 

 

 

 

 

15

Turki Iz Meshetii: Dolgiy Put K Reabilitatsii (1944, Moskova)

 

 

Tarih doktoru Nikolay F. Bugay’ın Rusça yazdıgı bu eseri(Meskhetyadaki Türkler:

Uzun Süren Serüveni), eski SSCB Cumhuriyetlerinden Gürcistan’ın Meskhetya bölgesinde

yasayıp 1944 yılı 14 Kasımında sürgün edilen Türk halkının trajik tarihinden bahsetmektedir. Bu olayların gerçeklestirilmesinde imzası bulunan zamanın SSCB yöneticilerin yapmıs oldukları gizli görüsmeler ve Komünist Partisi Merkezi Komitesi tarafından alınan kararların da yer aldıgı eser çok önemli belgeleri ortaya koymaktadır.

 

 

 

16

Ahıska Türkleri (1995, Ankara)

Kıyas Aslan   Ankara’da 1995

 

Doç.Dr. Orhan Uravelli’nin de büyük emeginin geçtigi bu kitap, Ahıska Türkleri hakkında genel bilgiler verdikten sonra Fergana olaylarına temas etmektedir. Ayrıca tahmini nüfus rakamları ile Ahıska Türklerinin kurdukları dernekler hakkında bilgilere yer veriliyor.

Ekler bölümünde, sürgün belgelerinin verilmesinin yanısıra Ahıska Türklerinin

dernekleri tarafından yayınlanan bildiriler yer alıyor.

 

 

 

17

Ahıska Tarihi ve Bazı Hatıralar (1997, Istanbul)

Yazar Ahıskalı Murtaza Izzetoglu

 

Yazar  bu eserinde kısaca Ahıska tarihine deginmis,

ilginç olan yönüyse daha çok kendi hayatını gözler önüne sermis. Kitabın adındaki Ahıska Tarihi ve Bazı Hatıralar” tümcesindeki “bazı hatıralar” dedigi tamamıyla kendi

hatıralarıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

18

Ahıska Türklerinin Tarihine Bir Bakıs (1999, Bakü)

Osman Enveroglu’nun yazdıgı ve Tahircan Kukulov’un kiril

alfabesiyle yazdıgı

 

Ahıska’da yasamıs masum Türk halkının hazin ve ihtisamlı tarihini anahtarıyla öz olarak ele almaktadır. Gürcistan’ın

Meskhetya-Cavakhetya cografi bölgelerindeki Ahıska, Adgün, Aspinza, Ahılkelek ve Bogdanovka vilayetlerinden sürgün edilen Türk toplumunun en derin tarihi temellerini olabildigince ileri götürebilmistir. …………

 

 

19

Mehebbet Dastanı (2000, Bakü)

Nuraddin Sasiyev

Hasan oglu

 

Kiril alfabesiyle ama Ahıska agzıyla yazılan kitabın yazarı önsözünde dedigi, bu eserde istirak eden kahramanların hayatları nasıl ki var öyle yazılmıs olsa da, bazılarının adlarını degismeye mecbur oldum. Cennetin hayatını evvelinde sonuna dek kendi yasadıgı hayatı, kaderi aynı nasıl ki var o çesit kaleme almısım ifadesinden anlasılıyor ki, kitap Ahıska’da bas veren gerçek bir olay,

destan haline dönüstürülmüstür.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

20

Söndürülmüs Ocaklar (2001, Bakü) Azerbaycan’ın baskenti Bakü’de BSU yayın evi tarafından yayınlanan kitabın

yazarı Nuraddin Sasiyev Hasan oglu

 

bu  kitabının içerigini, Ahıska Türkleri üzerine

ve bir takım konulara deginerek yazdıgı siirleriyle süslemis. Kitabın ilk sayfalarında, Ahıska Türklerinin faciasını anımsatan “Söndürülmüs Ocahlar” adlı destan yer almakta. Iki bölümden olusan destan, 1991 yılında, acı duyguların yarattıgı ilham sonucu yazılmıs olsa gerek. Özbekistan’daki Fergana olaylarıyla Ahıska Türkleri hususunda alınan kararlar yer almakta. Orta Asya Devlet Politehnika Enstitüsü Insaat Fakültesi Mimarlık bölümünü bitiren Nureddin Sasiyev, kitabının tamamını Ahıska Türkleri agzıyla yazmıs ve kitabın

son sayfasındaysa Kiril-Latin alfabesine yer vermis. Kitapta çok az kaynak kullanılmıstır.

 

 

 

21

Ata Yurdum Ahıska (2001, Bakü)

Allahverdi PIRIYEV-Sevil PIRIYEVA

 

kitap, Latin yazısıyla ve Azeri Türkçesiyle yazılmıstır. Ahıska ve Ahıskalılar hakkında tarihi bilgilerle baslayan kitap, birçok portreden meydana gelmektedir. Bunların bir kısmı, Ahıska’-

da dünyaya gelip 1944 sürgününü yasayan kisiler, bir kısmı da sürgün yerinde dünyaya gelip bin bir zorlukla hayat mücadelesi verenlerdir. Bu kisilerin fotografları ve kısa biyografileriyle birlikte sürgün hatıraları verilmektedir. Sayfalara serpistirilen bazı manzumeler, bu halkın çektigi ıstırapları yansıtmaktadır. Kitabın son bölümünde sifahi

olarak derlenmis asık siirleriyle folklor derlemeleri yer almaktadır. Kitapta bilimsel bir metot kullanılmamıstır. Yazarların yakın çevre kültürüyle yola çıkarak hazırlamıs

oldukları anlasılmaktadır.

 

               

22

Gürbetde Kalan Veten (2003, Agah)

Zeynul Yektayi’nin.  Siir kitabı 2003

 

 

Zeynul Yektayi, basından geçen olayları,

zorlukları ve sürgün yıllarını yazdıgı siirlerine yansıtarak okuyuculara aktarmıs. Bir

oglunu da Azerbaycan’daki Karabag olaylarında sehit veren Yektayi, gurbetteki

garipligini, vatan hasretligini siirlerle söylemis:

 

 

 

23

Ahıska Türklerinin dramı

Ali paşa veyseloğlu. Ocak yayınları. Ankara 1999

 

 

 

                                   

24

Vatan ve gurbet

Ali paşa veyseloğlu.

 

 

 

 

                  

 

 

 

Sara: Ahıskada Bir Ermeni Gelin

Sara: Ahıskada Bir Ermeni Gelin

Gevher Demirkaya Aktaş
Sarkaç Yayınları


 

Kardaki Ayak İzleri (Ahıska Türklerinin Dramı) / Zülal Kaya / BERİKAN ELEKTRONİK BASIM YAYIM 
 
Kardaki Ayak İzleri (Ahıska Türklerinin Dramı)
Zülal Kaya
BERİKAN ELEKTRONİK BASIM YAYIM

 

AHISKA TÜRKLERİ SÜRGÜN ' ÜN 60. YILI ANISINA İNSANLIK DRAMI AHISKA TÜRKLERİ SÜRGÜN ' ÜN 60. YILI ANISINA İNSANLIK DRAMI 

Yazarı : İBRAHİM AGARA
Yayınevi : ,2004 

 

 

 

 

 

 

 

 

LÜTFEN KAYNAK GÖSTEREREK  ALINTI YAPINIZ....,

 

 

 

Sizlerde  ahıska ile ilgili kitapları  kitaplığımıza eklemek isterseniz 

Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir.   

a   kitabı tanıtarak mail atabilirsiniz…

 

  Ajans Ahıska-- HarunBozkurt.com

 

Paylaş

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ahıska Türkleri İle İlgili Yazılarım ve Haberler

Ahıska Türkü’ne Kota

Vahdet Gazetesinden Fatih Akkaya'nın Ukraynadan Türkiyeye  677 Ahıska Türkünün iskan edileceği, Bu sayının az olması hakkında yazısı


Haberin Devam....

ASPİNZA KUNSA KÖYÜ

Ahıskanın Aspinza ilçesinde güzel bir köy vardır, ismi : Kuntsa. Bu köy  ....


Haberin Devam....

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor.


Haberin Devam....

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi

Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi geldi, Ukraynadaki ahıskalılarada el uzatılarak Türkiyeye getirme ve yerleştirme müjdesi verdi


Haberin Devam....

Başbakandan Ahıska Türkleri Açıklaması

Başbakan Davutoğlu Bursa Mitinginde Ahıska Türkleri hakkında konuştu.....


Haberin Devam....

Ahıska'nın da ekonomi şehri olması mümkün

YTB Başkanı Bülbül, "Batum gibi Ahıska'nın da bir ekonomi şehri olması mümkün" dedi....


Haberin Devam....

Gürcistandan AhıskaTürklerininVatandaşlıkaçıklaması

  Gürcistan'a dönmek isteyen Ahıska Türkleri için istenen "2 yıl içinde bulundukları ülkenin vatandaşlığından çıkma" şartı 5 yıla çıkarılabilir.


Haberin Devam....

DATÜB İSTİŞARE TOPLANTISINI YAPTI

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) geçtiğimiz 26 Ekim 2013 tarihinde yurtiçi ve yurtdışında faaliyetlerini sürdüren Ahıska Türkleri Dernek, Vakıf ve Federasyon yöneticilerini İstanbul’da toplayarak çeşitli konularda istişarede bulundular.


Haberin Devam....

AhıskaTürküSözleşmeli Çalıştırılabilirmi?

 Soru:Merhaba ben Ahıska türküyüm 17 yıldır Türkiye'de ikamet etmekteyim TC vatandaşı değilim ama oturma iznim var... 


Haberin Devam....

ARDAHAN’DAN GELEN DAVET AHISKALILARA UMUT OLDU

Geçtiğimiz 23-24 Mayıs tarihlerinde Bursa’da yapılan II. Dünya Ahıskalı İşadamları Ekonomik Forumu’na katılan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un Ahıskalıları Ardahan’a yatırım yapmaya davet etmesinden sonra Bursa’daki Ahıskalılar harekete geçti.


Haberin Devam....
0123456789
Ajans Ahıska
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi
Sosyal Medyada Ben
facebook twitter youtube google+
feedburner
Instagram
Ziyaretçi Sayacı
2553525
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Hepsi
748
1681
6639
2334896
36758
50653
2553525

Your IP: 18.208.187.169
Server Time: 2019-10-23 09:20:32
RSS