Son Haberler
En Çok Okunanlar
Ahıska Türkleri Web Siteleri
26 - 06 - 2019
English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Mail Listemize Üye Olun

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

SayfamızıBeğenebilirsiniz
Ahıska Türkleri
Login Form

Paşa ALİHAN Belediye Başkan Adaylığını İlan Etti

 

 

 

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Sürgüne Uğramış Ahıska Türkleri’nin Haklarını Koruma Merkezi Başkanı Paşa Alihan Yıldırım Belediye Başkanlığına adaylığını koyduğunu ilan etti.

 

PAŞA ALİHAN BELEDİYE BAŞKAN ADAYLIĞINI İLAN ETTİ

Bursa’nın Yıldırım ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Sürgüne Uğramış Ahıska Türkleri’nin Haklarını Koruma Merkezi Başkanı Paşa Alihan Yıldırım Belediye Başkanlığına adaylığını koyduğunu ilan etti. Bağımsız olarak adaylığını açıklayan Paşa Alihan nabız yoklaması yaptığını ve Yıldırım halkına dolayısıyla da Bursalılara hizmet etmeyi amaçladığını söyledi. 70 yıldır sürgünlerde yaşayarak Anavatan Türkiye’ye gelen Ahıskalılar ülkenin yerel yönetimlerinde söz sahibi olabilmek için ve en önemlisi de varlıklarını ispatlamak için çeşitli çalışmalarda bulunuyorlar.

 

 

Eski Sovyetler rejiminin yurtlarından silah zoruyla sürdüğü Ahıska Türkleri dünyanın 10 ayrı ülkesinde parçalanmış bir vaziyette yaşamlarını sürdürürken aynı zamanda vatana dönüş mücadelesi vermektedirler. 70 yıldır vatana dönüş mücadelesi veren Ahıska Türkleri bugüne kadar hala vatan ata dede yurtlarını kazanmış değiller. 1944 yılında Yurtlarından sürüldükten sonra vatana dönüş mücadelesini verirken tek güvendikleri ise yanı başlarındaki Anavatan Türkiye. Bu nedenle 1992 yılında dönemin Cumhurbaşkanı Turgut Özal tarafından Ahıska Türklerine mahsus çıkartılan 3835 sayılı Ahıska Türklerinin iskanına dair kanuna göre Anavatan Türkiye’ye göçler başladı.

Bugün Türkiye’de sayıları 80 bini bulan Ahıskalıların yarıya yakını Bursa’da yaşamaktadır. Birçok alanda faaliyet yürüten Ahıskalılar artık kendilerini siyasi alanda da göstermek ve söz sahibi olmak istiyorlar. Bu nedenle Bursa’nın Yıldırım ilçesinde faaliyetlerini sürdüren Sürgüne Uğramış Ahıska Türkleri’nin Haklarını Koruma Merkezi Başkanı Paşa Alihan Yıldırım Belediye Başkanlığına adaylığını koyduğunu ilan etti. Herhangi bir partiden olmayıp direkt bağımsız olarak adaylığını açıklayan Paşa Alihan nabız yoklaması yaptığını ve Yıldırım halkına hizmet etmeyi amaçladığını söyledi.

 

 

Kaynak: Datub

 

 

 

 

Paylaş

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ahıska Türkleri İle İlgili Yazılarım ve Haberler

Ahıska Türkü’ne Kota

Vahdet Gazetesinden Fatih Akkaya'nın Ukraynadan Türkiyeye  677 Ahıska Türkünün iskan edileceği, Bu sayının az olması hakkında yazısı


Haberin Devam....

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor.


Haberin Devam....

ASPİNZA KUNSA KÖYÜ

Ahıskanın Aspinza ilçesinde güzel bir köy vardır, ismi : Kuntsa. Bu köy  ....


Haberin Devam....

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi

Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi geldi, Ukraynadaki ahıskalılarada el uzatılarak Türkiyeye getirme ve yerleştirme müjdesi verdi


Haberin Devam....

Başbakandan Ahıska Türkleri Açıklaması

Başbakan Davutoğlu Bursa Mitinginde Ahıska Türkleri hakkında konuştu.....


Haberin Devam....

Ahıska'nın da ekonomi şehri olması mümkün

YTB Başkanı Bülbül, "Batum gibi Ahıska'nın da bir ekonomi şehri olması mümkün" dedi....


Haberin Devam....

Gürcistandan AhıskaTürklerininVatandaşlıkaçıklaması

  Gürcistan'a dönmek isteyen Ahıska Türkleri için istenen "2 yıl içinde bulundukları ülkenin vatandaşlığından çıkma" şartı 5 yıla çıkarılabilir.


Haberin Devam....

DATÜB İSTİŞARE TOPLANTISINI YAPTI

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) geçtiğimiz 26 Ekim 2013 tarihinde yurtiçi ve yurtdışında faaliyetlerini sürdüren Ahıska Türkleri Dernek, Vakıf ve Federasyon yöneticilerini İstanbul’da toplayarak çeşitli konularda istişarede bulundular.


Haberin Devam....

AhıskaTürküSözleşmeli Çalıştırılabilirmi?

 Soru:Merhaba ben Ahıska türküyüm 17 yıldır Türkiye'de ikamet etmekteyim TC vatandaşı değilim ama oturma iznim var... 


Haberin Devam....

ARDAHAN’DAN GELEN DAVET AHISKALILARA UMUT OLDU

Geçtiğimiz 23-24 Mayıs tarihlerinde Bursa’da yapılan II. Dünya Ahıskalı İşadamları Ekonomik Forumu’na katılan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un Ahıskalıları Ardahan’a yatırım yapmaya davet etmesinden sonra Bursa’daki Ahıskalılar harekete geçti.


Haberin Devam....
0123456789
Ajans Ahıska
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi
Sosyal Medyada Ben
facebook twitter youtube google+
feedburner
Instagram
Ziyaretçi Sayacı
2333193
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Hepsi
310
1553
4730
2117517
41492
49900
2333193

Your IP: 35.175.179.52
Server Time: 2019-06-26 04:50:35
RSS