Son Haberler
En Çok Okunanlar
Ahıska Türkleri Web Siteleri
23 - 10 - 2019
English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Mail Listemize Üye Olun

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

SayfamızıBeğenebilirsiniz
Ahıska Türkleri
Login Form

Ahıskalıların vatan hasretini azaltan buluşma

Stalin döneminde Sovyetler Birli-ği’nden sürgüne maruz kalarak dünyanın dört bir yanına dağılan Ahıska Türkleri, sıkıntılarını gündeme taşımak amacıyla İstanbul’da bir araya geldi.

ISTANBUL - ZAMAN

Stalin döneminde Sovyetler Birli-ği’nden sürgüne maruz kalarak dünyanın dört bir yanına dağılan Ahıska Türkleri, sıkıntılarını gündeme taşımak amacıyla İstanbul’da bir araya geldi.

 

 

 

 

 

 

 

Organizasyonun açış konuşmasını yapan Ahıskalı Öğrenciler, Mezunlar ve Mensupları Derneği (AHİMED) Genel Sekreteri Rüstem Alioğlu, yaşadıkları vatan hasretini anlattı. Alioğlu, “Sorunlarımızı akademik anlamda her boyutu ile tartışmaya başlamış bulunuyoruz. Bu konferans bütün Ahıskalıların vatanlarına hasretlerini azaltmak amacına katkı sunacaktır.” dedi.

Ahıskalı Öğrenciler, Mezunlar ve Mensupları Derneği (AHİMED) tarafından İstanbul’da düzenlenen konferansa birçok akademisyen katılarak Ahıska Türkleri ve onların yaşadığı sorunları gündeme taşıdı. Konferans katılımcılarından Tüm Ahıskalılar Sosyal İktisadi İşbirliği ve Yardımlaşma Derneği (TASİYAD) Başkanı Habibullah Mürsel, “Bizim şuna buna değil, böyle yüksek karakterlerle idealize edilen ufuk insanlara ihtiyacımız var. Önümüzdeki yıllarda, milletimizin hayallerini bu yüksek mefkure insanları gerçekleştireceğinden emin olabilirsiniz.” diye konuştu. Uludağ Üniversitesi Öğretim Üyesi Minera Aliyeva, din duygusunun çok güçlü olduğu Ahıskalıların zamanla kendi kültürünü koruyamadıklarını kaydetti.

Ahıskalıların sorunlarına uluslararası hukuk ve Avrupa Birliği penceresinden bakan uluslararası ilişkiler uzmanı Elşan İzzetgil de, Gürcistan’a yüklendi. Ahıska Türklerinin sorununun aslında Gürcistan’ın üzerine düşen hukuksal gereklilikleri yerine getirmesi ile düzelebileceğini belirten İzzetgil, yol haritasını şöyle özetledi: “Çözüm sınırlı olmamalı, tamamen tüm hakların eşitçe iade edilmesi olmalıdır. 2011 AB raporunda da yazdığı gibi Gürcistan’ın görevlerini yerine getirmediği açıkça belgelenmiştir. Bu sorunla alakalı Türkiye’nin ilişkilerini kullanarak gerekli baskıyı uluslararası boyutta Gürcistan’a yapması çok faydalı olacaktır.” Konferansa katılanlar arasında Ahıska ve Ahıskalıların tüm sorunları ile yakından ilgilenen bir isim olan Ahıskalı Türkler İşbirliği ve Dayanışma Derneği Başkanı Yrd. Doç. Dr. Rasim Bayraktar da yer aldı. Aile hayatına vurgu yapan Bayraktar, “Ahıskalı Türkler sürgün süresince aşırı şekilde insanlık dışı muameleye maruz kalmış ve gerçek manada haksızlığa uğratılmıştır. Bizler Ahıska Türklerinin ailevi hayatlarını sosyal boyutuyla incelemeli ve bunlara çözüm bulmalıyız.” diye konuştu.

İstanbul Üniversitesi Rektörü adına konferansa katılan  Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Sedat Murat, 1930 senesi sonrasında 400 bine yakın Ahıskalının Türkiye’ye göç ettirildiğini ya da Orta Asya’ya sürüldüğünü belirterek, tüm bu yaşanan zorlukların dünyaya duyurulamadığını vurguladı. İstanbul Vali Yardımcısı Harun Kaya da Ahıskalıların yaşadığı sorunların anlatılmasında AHİMED’e büyük görevler düştüğüne dikkat çekti.

 

http://www.zaman.com.tr/gundem_ahiskalilarin-vatan-hasretini-azaltan-bulusma_2077882.html

 

Paylaş

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ahıska Türkleri İle İlgili Yazılarım ve Haberler

Ahıska Türkü’ne Kota

Vahdet Gazetesinden Fatih Akkaya'nın Ukraynadan Türkiyeye  677 Ahıska Türkünün iskan edileceği, Bu sayının az olması hakkında yazısı


Haberin Devam....

ASPİNZA KUNSA KÖYÜ

Ahıskanın Aspinza ilçesinde güzel bir köy vardır, ismi : Kuntsa. Bu köy  ....


Haberin Devam....

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor.


Haberin Devam....

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi

Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi geldi, Ukraynadaki ahıskalılarada el uzatılarak Türkiyeye getirme ve yerleştirme müjdesi verdi


Haberin Devam....

Başbakandan Ahıska Türkleri Açıklaması

Başbakan Davutoğlu Bursa Mitinginde Ahıska Türkleri hakkında konuştu.....


Haberin Devam....

Ahıska'nın da ekonomi şehri olması mümkün

YTB Başkanı Bülbül, "Batum gibi Ahıska'nın da bir ekonomi şehri olması mümkün" dedi....


Haberin Devam....

Gürcistandan AhıskaTürklerininVatandaşlıkaçıklaması

  Gürcistan'a dönmek isteyen Ahıska Türkleri için istenen "2 yıl içinde bulundukları ülkenin vatandaşlığından çıkma" şartı 5 yıla çıkarılabilir.


Haberin Devam....

DATÜB İSTİŞARE TOPLANTISINI YAPTI

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) geçtiğimiz 26 Ekim 2013 tarihinde yurtiçi ve yurtdışında faaliyetlerini sürdüren Ahıska Türkleri Dernek, Vakıf ve Federasyon yöneticilerini İstanbul’da toplayarak çeşitli konularda istişarede bulundular.


Haberin Devam....

AhıskaTürküSözleşmeli Çalıştırılabilirmi?

 Soru:Merhaba ben Ahıska türküyüm 17 yıldır Türkiye'de ikamet etmekteyim TC vatandaşı değilim ama oturma iznim var... 


Haberin Devam....

ARDAHAN’DAN GELEN DAVET AHISKALILARA UMUT OLDU

Geçtiğimiz 23-24 Mayıs tarihlerinde Bursa’da yapılan II. Dünya Ahıskalı İşadamları Ekonomik Forumu’na katılan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un Ahıskalıları Ardahan’a yatırım yapmaya davet etmesinden sonra Bursa’daki Ahıskalılar harekete geçti.


Haberin Devam....
0123456789
Ajans Ahıska
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi
Sosyal Medyada Ben
facebook twitter youtube google+
feedburner
Instagram
Ziyaretçi Sayacı
2553505
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Hepsi
728
1681
6619
2334896
36738
50653
2553505

Your IP: 18.208.187.169
Server Time: 2019-10-23 09:18:42
RSS