Son Haberler
En Çok Okunanlar
Ahıska Türkleri Web Siteleri
21 - 11 - 2019
English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Mail Listemize Üye Olun

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

SayfamızıBeğenebilirsiniz
Ahıska Türkleri
Login Form

Ahıska'nın da ekonomi şehri olması mümkün

yazının devamını okuyunuz

YTB Başkanı Bülbül, "Batum gibi Ahıska'nın da bir ekonomi şehri olması mümkün" dedi....

 

 

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar (YTB) Başkanı Kudret Bülbül, Samtskhe-Javakheti bölgesinin Valisi Akaki Machutadze ile Gürcistan'ın Ahıska kentinde bir araya geldi.
 
Gürcistan'da temaslarda bulunan Bülbül'ün, Machutadze ile Ahıska Türkleri konusunu görüştükleri öğrenildi.
 
Görüşmenin ardından değerlendirmede bulunan Bülbül, Ahıska Türklerinin sorunlarını ve bu konuda birlikte neler yapılabileceğinin görüşüldüğünü söyledi. Türkiye olarak bu konuda her türlü katkıyı vermeye hazır olduklarını kaydeden Bülbül, sorunun çözülmesi ve Türkiye-Gürcistan ilişkilerinin daha da ilerlemesini umduğunu ifade etti.
 
Bülbül, Türkiye'deki Gürcü nüfusunun iki ülke arasındaki ilişkiler için bir fırsat olduğunu dile getirerek, şunları kaydetti:
 
"Gerçekten ilişkilerde çok etkin roller oynuyorlar. Batum'un her iki ülke açısından çok etkin bir il olması, bu Gürcü vatandaşlarımızın aktif çalışmasıyla mümkün oluyor. Çok benzer bir şey Ahıska'da da mümkün olabilir. Eğer Ahıskalı Türkler ve diğer unsurlar çok rahat bir yaşam sürerse Ahıska ne kadar barış ne kadar huzur şehri haline gelirse o kadar iyi. Batum gibi Ahıska'nın da bir ekonomi şehri olması mümkün. Mesela Ahıska-Ardahan ilişkileri de Batum-Artvin ilişkileri gibi son derece etkili bir noktaya gelebilir. Sonuçta bundan Gürcistan kazanacak."
 
Kudret Bülbül, Vali Machutadze ile görüşmesinin ardından Gardabani ilinde faaliyet gösteren Gürcistan Gençlerine Yardım ve Eğitim Derneğini ziyareti etti.
 
Eğitim konusunda gençlere destek verilmesi amacıyla 2006'da kurulan Dernek'te bir grup Azerbaycanlı genç ile bir araya gelen Bülbül, burada yaptığı açıklamada, Türkiye'nin son yıllarda daha da normalleştiğini ve böylece ekonomik gelişmesini de artırdığını anlattı.
 
Bülbül, Türkiye'de kişi başına düşen gelirin 2 bin dolardan 10 bin dolara çıktığını söyleyerek, "Biz bu Türkiye'ye yeni Türkiye diyoruz. Türkiye artık özgüvenle hareket eden bir ülke oldu. Bütün vatandaşlarına eşit davranan bütün vatandaşlarını kucaklayan bir Türkiye söz konusu oldu" diye konuştu.
 
Bülbül, Azerbaycanlı gençler tarafından coşkuyla karşılandıklarını ve kendilerine artık dünyanın bir işbirliği ve iletişim dünyası haline geldiğini ve hayatın her alanında kendilerini geliştirmeleri gerektiğini söylediğini aktardı.
 
Bülbül, şunları belirtti:
 
"Ama kendilerini geliştirmeleri için Gürcistan toplumu ile daha yakın çalışmaları gerektiğini ve topluma entegre olmaları gerektiğini dile getirdik. Biz Türkiye olarak verilebilecek eğitim ile burslarla destek vereceğimizi söyledik. Ama aslında daha etkili olabilmeleri ve kendi haklarını savunmaları için Gürcü dilini öğrenip Gürcistan kanunlarının da yakından tanımaları gerektiğini söyledik."
 

 

(AA)
Paylaş

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ahıska Türkleri İle İlgili Yazılarım ve Haberler

Ahıska Türkü’ne Kota

Vahdet Gazetesinden Fatih Akkaya'nın Ukraynadan Türkiyeye  677 Ahıska Türkünün iskan edileceği, Bu sayının az olması hakkında yazısı


Haberin Devam....

ASPİNZA KUNSA KÖYÜ

Ahıskanın Aspinza ilçesinde güzel bir köy vardır, ismi : Kuntsa. Bu köy  ....


Haberin Devam....

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor.


Haberin Devam....

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi

Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi geldi, Ukraynadaki ahıskalılarada el uzatılarak Türkiyeye getirme ve yerleştirme müjdesi verdi


Haberin Devam....

Başbakandan Ahıska Türkleri Açıklaması

Başbakan Davutoğlu Bursa Mitinginde Ahıska Türkleri hakkında konuştu.....


Haberin Devam....

Ahıska'nın da ekonomi şehri olması mümkün

YTB Başkanı Bülbül, "Batum gibi Ahıska'nın da bir ekonomi şehri olması mümkün" dedi....


Haberin Devam....

Gürcistandan AhıskaTürklerininVatandaşlıkaçıklaması

  Gürcistan'a dönmek isteyen Ahıska Türkleri için istenen "2 yıl içinde bulundukları ülkenin vatandaşlığından çıkma" şartı 5 yıla çıkarılabilir.


Haberin Devam....

DATÜB İSTİŞARE TOPLANTISINI YAPTI

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) geçtiğimiz 26 Ekim 2013 tarihinde yurtiçi ve yurtdışında faaliyetlerini sürdüren Ahıska Türkleri Dernek, Vakıf ve Federasyon yöneticilerini İstanbul’da toplayarak çeşitli konularda istişarede bulundular.


Haberin Devam....

AhıskaTürküSözleşmeli Çalıştırılabilirmi?

 Soru:Merhaba ben Ahıska türküyüm 17 yıldır Türkiye'de ikamet etmekteyim TC vatandaşı değilim ama oturma iznim var... 


Haberin Devam....

ARDAHAN’DAN GELEN DAVET AHISKALILARA UMUT OLDU

Geçtiğimiz 23-24 Mayıs tarihlerinde Bursa’da yapılan II. Dünya Ahıskalı İşadamları Ekonomik Forumu’na katılan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un Ahıskalıları Ardahan’a yatırım yapmaya davet etmesinden sonra Bursa’daki Ahıskalılar harekete geçti.


Haberin Devam....
0123456789
Ajans Ahıska
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi
Sosyal Medyada Ben
facebook twitter youtube google+
feedburner
Instagram
Ziyaretçi Sayacı
2600139
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Hepsi
965
1526
7061
2381420
34161
49211
2600139

Your IP: 3.234.210.89
Server Time: 2019-11-21 17:20:27
RSS