Son Haberler
En Çok Okunanlar
Ahıska Türkleri Web Siteleri
21 - 11 - 2019
English French German Italian Portuguese Russian Spanish
Mail Listemize Üye Olun

Enter your email address:

Delivered by FeedBurner

SayfamızıBeğenebilirsiniz
Ahıska Türkleri
Login Form

Gürcistandan AhıskaTürklerininVatandaşlıkaçıklaması

 Gürcistan'dan Ahıska Türklerinin Vatandaşlık ile ilgili görsel sonucu Gürcistan'a dönmek isteyen Ahıska Türkleri için istenen "2 yıl içinde bulundukları ülkenin vatandaşlığından çıkma" şartı 5 yıla çıkarılabilir.

 

 Gürcistan'dan Ahıska Türklerinin Vatandaşlık ile ilgili görsel sonucu

Gürcistan Mülteciler ve İskan Bakanı Sozar Subaru, Gürcistan’a dönmek isteyen Ahıska Türkleri için istenen “2 yıl içinde bulundukları ülkenin vatandaşlığından çıkma” şartını 5 yıla çıkarabilmek için Adalet Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi.

Gürcistan’a resmi bir ziyaret gerçekleştiren  Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, ziyaretinin ilk gününde Gürcistan Diaspora Bakanı Gela Dumbadze, Eğitim Bakanı Tamar Sanikidze ve Mülteciler ve İskan Bakanı Sozar Subari ile bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmelerde Türk ve Gürcü Diasporaları arasında işbirliği, Ahıskalı soydaşlarımız ve Türkiye Bursları konuları ele alındı. Mülteciler ve İskan Bakanı Sozar Subari ile yapılan görüşmede YTB Başkanı Bülbül,  Gürcistan’a dönmek isteyen Ahıskalı soydaşlarımızın vatandaşı oldukları ülke vatandaşlığından çıkması için  Gürcistan’ın belirlediği 2 yıllık sürenin çok kısa bir süre olduğunu belirterek, bu şartın ya tamamen kaldırılması ya da 5 yıla çıkarılması gerektiğini söyledi. Bülbül, “Ahıskalılar Gürcistan’a gelirken bir bilinmeze geliyorlar. O yüzden Gürcistan’ın ‘Eğer Gürcistan vatandaşı olmak istiyorlarsa 2 yıl içinde vatandaşı oldukları ülkenin vatandaşlığından çıkmalıdır’ şartı insani açıdan sıkıntılar oluşturabiliyor. Bu yüzden bu şartın ya tamamen kaldırılması ya da sürenin en az 5 yıla çıkarılması insani açıdan birçok sorunu giderecektir” dedi.

 

“Ahıskalılar Gürcistan’a da güç katacaktır”

Ahıska Türklerinin üç kez sürgün yaşadığını ve bu sorunun Gürcistan’dan değil, Sovyetlerden kaynaklandığını kaydeden Bülbül, Türkiye’nin Ahıskalıların anavatanlarına dönmesi konusuna insani olarak baktığını ifade etti. Gürcistan’ın Ahıskalılara sahip çıkmasının bu ülkeyi daha da güçlendireceğini kaydeden Bülbül, “Bugün 9 ayrı ülkede 500 bin civarında Ahıska Türkü yaşıyor. Gürcistan eğer Ahıska’ya dönmek isteyenlere kolaylık sağlarsa dünyanın her tarafına dağılmış Ahıskalıların sempatisini kazanacaktır ve mevcut Gürcü Diasporası Ahıskalılarla daha da güçlenecektir” ifadelerini kullandı.

“Ahıskalılar için Gürcistan ile işbirliğine hazırız”

Türkiye’nin Gürcistan’a dönmek isteyen Ahıska Türklerinin uyumu konusunda Gürcistan makamlarıyla her türlü işbirliğine hazır olduğunu ifade eden YTB Başkanı Bülbül, “Şu ana kadar Ahıska’ya dönmek isteyenlerin sayısı sadece 9 bin civarında. Türkiye, son üç yılda 2 milyon civarında Suriyeli mülteciyi misafir etti. Dolayısıyla Gürcistan 9 bin Ahıskalıyı çok kolay Ahıska’ya yerleştirebilir” şeklinde konuştu.  

 

Gürcü Bakan: “2 yıllık süre 5 yıla çıkarılabilir”

Gürcistan Mülteciler ve İskan Bakanı Subari ise 2 yıllık sürenin 5 yıla çıkarılması konusunun Adalet Bakanlığı’nı ilgilendiren bir konu olduğunu ifade ederek, bu konuda Adalet Bakanlığı ile görüşeceklerini ve süreyi uzatabileceklerini kaydetti. Subari, Ahıskalıların çok çalışkan insanlar olduğunu ve çöl olan bir yeri bahçe haline getirebildiklerini kaydederek, gazetecilik yaptığı dönemde de Ahıska dramına hep dikkat çektiğini söyledi. Ahıskalıların yerleşimi için bir strateji üzerinde çalıştıklarını ifade eden Bakan Subaru, Gürcistan’ın çifte vatandaşlık hakkı tanımadığını ancak Cumhurbaşkanı’nın özel izniyle çifte vatandaşlık verilebildiğini belirtti. Subaru, “Gürcistan’a dönmek isteyen Ahıskalılar için istenilen 2 yıl içinde bulundukları ülkenin vatandaşlığından çıkma şartını Adalet Bakanlığımızla görüşüp süreyi uzatmak için çalışacağız” dedi.

 

“Türkiye’nin tecrübesinden yararlanmak istiyoruz”

Öte yandan Gürcistan Diaspora Bakanı Gale Dumbadze, Bülbül ile görüşmesinde Türkiye’nin Diaspora tecrübesinden yararlanmak istediklerini belirtti. Gürcistan’ın yurtdışında bulunan Gürcü diasporasıyla sosyal ve ekonomik ilişkiler geliştirmek istediğini kaydeden Dumbadze, Türkiye’nin ve bu konuda çalışan Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı’nın kendilerine yardımcı olmasını istediklerini ifade etti. Dumbadze, Türkiye’nin barış içinde çok kültürlü bir yapısını bizzat Türkiye’yi gezerek gördüğünü kaydederek, Gürcistan’a verilen samimi destekten dolayı teşekkür etti. YTB Başkanı Bülbül ise Türkiye’nin Gürcistan’ı her zaman dost bir ülke gördüğünü ve toprak bütünlüğünü savunduğunu hatırlatarak, “Ülkemiz kendi diaspora tecrübesini Gürcistan’a aktarmaya hazırdır” dedi.  

Görüşmede Bülbül’ün Ahıskalı soydaşlarımız için Gürcistan’ın kolaylık sağlamasına ilişkin talebine olumlu bakan Dumbadze, samimi bir şekilde Ahıskalılarla ilgilenecekleri sözünü verdi.

Öte yandan Gürcistan Eğitim Bakanı ile de görüşen YTB Başkanı Doç. Dr. Kudret Bülbül, Türkiye Bursları konusunda bilgi verdi. Türkiye’de 159 ülkeden 15 bin öğrencinin burslu olarak yüksek öğrenim gördüğünü ve halihazırda 60 bin civarında uluslararası öğrenci bulunduğunu kaydeden Bülbül, başarılı Gürcü öğrencilerin de Türkiye’de eğitim görmesinden mutluluk duyacaklarını kaydetti. Eğitim Bakanı Tamar Sanikidze ise Türkiye’nin bu konudaki çalışmalarını çok önemsediğini ifade ederek, bu konuda işbirliğine hazır olduklarını belirtti.

Yunus Emre Kültür Merkezi ve Gürcü-Türk İşadamları Derneği Ziyareti

Bülbül ve beraberindeki heyet Gürcistan ziyaretinin ilk gününde ayrıca Gürcü-Türk İşadamları Derneği’ni de ziyaret ederek vatandaşlarımızın sorunlarını dinledi. YTB Başkanı aynı gün Tiflis Yunus Emre Kültür Merkezi’ni de ziyaret ederek burada Gürcü Türkologlar ile Türkçe kursu alan Gürcü öğrencilerle görüştü.

 
Paylaş

Share this post

Submit to DeliciousSubmit to DiggSubmit to FacebookSubmit to Google BookmarksSubmit to StumbleuponSubmit to TechnoratiSubmit to TwitterSubmit to LinkedIn
Ahıska Türkleri İle İlgili Yazılarım ve Haberler

Ahıska Türkü’ne Kota

Vahdet Gazetesinden Fatih Akkaya'nın Ukraynadan Türkiyeye  677 Ahıska Türkünün iskan edileceği, Bu sayının az olması hakkında yazısı


Haberin Devam....

ASPİNZA KUNSA KÖYÜ

Ahıskanın Aspinza ilçesinde güzel bir köy vardır, ismi : Kuntsa. Bu köy  ....


Haberin Devam....

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor

17 bin Ahıska Türkü, Türk vatandaşlığına kabul ediliyor.


Haberin Devam....

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi

Mevlüt Çavuşoğlundan Ahıskalılara vatandaşlık müjdesi geldi, Ukraynadaki ahıskalılarada el uzatılarak Türkiyeye getirme ve yerleştirme müjdesi verdi


Haberin Devam....

Başbakandan Ahıska Türkleri Açıklaması

Başbakan Davutoğlu Bursa Mitinginde Ahıska Türkleri hakkında konuştu.....


Haberin Devam....

Ahıska'nın da ekonomi şehri olması mümkün

YTB Başkanı Bülbül, "Batum gibi Ahıska'nın da bir ekonomi şehri olması mümkün" dedi....


Haberin Devam....

Gürcistandan AhıskaTürklerininVatandaşlıkaçıklaması

  Gürcistan'a dönmek isteyen Ahıska Türkleri için istenen "2 yıl içinde bulundukları ülkenin vatandaşlığından çıkma" şartı 5 yıla çıkarılabilir.


Haberin Devam....

DATÜB İSTİŞARE TOPLANTISINI YAPTI

Dünya Ahıska Türkleri Birliği (DATÜB) geçtiğimiz 26 Ekim 2013 tarihinde yurtiçi ve yurtdışında faaliyetlerini sürdüren Ahıska Türkleri Dernek, Vakıf ve Federasyon yöneticilerini İstanbul’da toplayarak çeşitli konularda istişarede bulundular.


Haberin Devam....

AhıskaTürküSözleşmeli Çalıştırılabilirmi?

 Soru:Merhaba ben Ahıska türküyüm 17 yıldır Türkiye'de ikamet etmekteyim TC vatandaşı değilim ama oturma iznim var... 


Haberin Devam....

ARDAHAN’DAN GELEN DAVET AHISKALILARA UMUT OLDU

Geçtiğimiz 23-24 Mayıs tarihlerinde Bursa’da yapılan II. Dünya Ahıskalı İşadamları Ekonomik Forumu’na katılan Ardahan Belediye Başkanı Faruk Köksoy’un Ahıskalıları Ardahan’a yatırım yapmaya davet etmesinden sonra Bursa’daki Ahıskalılar harekete geçti.


Haberin Devam....
0123456789
Ajans Ahıska
Din Kültürü Ve Ahlak Bilgisi
Sosyal Medyada Ben
facebook twitter youtube google+
feedburner
Instagram
Ziyaretçi Sayacı
2600142
Bugün
Dün
Bu Hafta
Geçen Hafta
Bu Ay
Geçen Ay
Hepsi
968
1526
7064
2381420
34164
49211
2600142

Your IP: 3.234.210.89
Server Time: 2019-11-21 17:20:46
RSS